| AndreiTudose a întrebat:

De ce tremura motorul in relanti. Am schimbat distributia si dupa cateva ore a inceput sa tremure urat motorul. In marsalier tremura mai tare. Seat leon 1.6 benzina 16 valve 2003.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-a intamplat dupa ce s-a umblat la distributie, acolo trebuie sa verifici prima data. Demontezi la loc capacul, si verifici daca nu a sarit de la punct.
In marsalier e normal sa tremure mai tare, pentru ca motorul munceste mai mult.
Ai grija, daca motorul a mers bine la inceput, apoi a inceput sa tremure, e foarte posibil sa fi gresit ceva la montaj, si sa scape cureaua. E posibil sa scape mai mult de atat, si te trezesti cu supapele indoite.
De asemenea, e foarte posibil sa ai deja supape indoite.
Daca nu e distributia, motoarele alea au multe probleme cronice, printre care clapeta de aer. Dai un spray de carburatoare pe ea, si speri sa nu mai faca... Pana iti cumperi ceva facut de alt nume, decat Volkswagen.

| AndreiTudose explică:

Cu ce dracu sa ma ajute ce mi-ai dat tu? Esti prost?