| Num3Ascuns a întrebat:

Deci la o masina cu motor pe benzina randamentul este 20-25%, adica foloseste 20-25% din putere?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E gresit raspunsul anterior. Daca are randament 20-25%, inseamna ca 75% din consumul de combustibil pe care il are e pierdut (sub forma de caldura, etc). Iti dau un exemplu, daca un motor pe benzina consuma 10L/100km in oras, daca ar fi avut randamentul 100%, atunci ar fi consumat doar 3L/100%. Nu are legatura puterea cu randamentul. Randamentul e legat de consumul de energie. Puterea motorului nu e limitata de randament, ci doar consumul.

| Doddel a răspuns:

Da