| anonimbuc21 a întrebat:

Doresc un sfat.
Dețin un Opel astra h 2004 1.7 cdti si am înțeles ca e o problema la opel.
La cim.
Nu îmi mai funcționează claxonul si mi-a apărut martorul airbag.
Ar merita sa desfac eu sa curăț pinii sau?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu îmi mai funcționează claxonul ...Ar merita sa"

dacă merită? nu de puține ori, poate fi VITAL! așa că...

| relian a răspuns:

Sa cureti ce pini? Daca ti-a aparut airbag atunci trebuie sa mergi la cineva care are scaner sa poata sterge lumina aia,sau sa vezi exact de ce s-a aprins.
Claxonu nu mai merge din mai multe motive,daca ai doara unu singur ar putea fi ars,deci poti sa desfaci la claxon deconectezi mufa aia,duci ceva fire direct de la baterie la claxon si vezi ce se intampla.
Daca nu suna atunci ala e mort si trebuie sa cumperi altul. Daca suna, atunci problema este altundeva, ar putea sa fie si in volan, mai ales daca aparu si airbag.
Daca mergi undeva unde au scanere din alea mai performante te scuteste sa mai umbli tu aiurea, o sa afli mai exact unde ar fi problema.
Despre pinii aia tu stii la ce faci referire, deci eu zic sa stai linistit ca dupa strici mai multe.