| Furnicuta000 a întrebat:

E adevarat ca daca iti pui GPL pe masina ti se strica motorul? Ca mama are un Opel de 6 ani si acum 2 ani si-a pus GPL si acum are motorul praf plus alte chestii

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In timp sufera dar nu asa repede. Opel nu ofera mari asteptari. masina ieftina = paguba pentru om

| GdX a răspuns:

Se recomanda ca la 1000km de GPL sa mergi 100 cu benzina pentru a mai curata motorul.

| sierra1 a răspuns:

"daca iti pui GPL pe masina ti se strica motorul" - nici vorbă, cine a zis? uită-te aici:

https://www.dacia.ro/......r-gpl.html

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Pai asa i-a spus un mecanic. Acum vrea sa isi ia o masina mai noua si mai scumpa dar vrea si GPL si nu vrea sa o strice, nu stie daca de acolo sunt toate problemele alea. Ca pana acum 1-2 ani mergea foarte bine

| sierra1 a răspuns:

"Opel de 6 ani si acum 2 ani si-a pus GPL si acum are motorul praf plus alte chestii"

numai că face off-road, altfel e ciudat rău

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Nu era nou cand l-a luat (am uitat sa specific asta) dar nici sa se strice asa repede nu mi se pare ok

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Faceți voi ce vreți, link-ul te duce la mașină nouă, cu GARANȚIE! Si e doar un exemplu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se strică de la GPL.
Se strică de la ulei prost, temperatură de funcționare necorespunzătoare sau rulaj foarte mare.

| Sofer a răspuns:

Nu se strica motorul de la gpl. Sunt alte cauze.

| Digikey a răspuns:

Exista foarte multi mecanici handicapati care au auzit de la alti mecanici mai batrani ca GPL-ul strica masinile.
Atat au auzit si ei doar dau mai departe fara sa gandeasca.
A fost odata ca niciodata cand benzina era aditivata cu plumb iar scaunele supapelor erau din fonta.Dar era acum 30 de ani.