| Alex a întrebat:

E bine sau nu sa se spele motorul masinii?

6 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Motoarele pentru a nu fi afectate, se spala de obicei cu abur sub presiune.

| olivert1310 a răspuns:

Daca il speli il faci curat. Dar daca nu sunt acoperite cu folie mufele de legatura, contactele, bateria si daca nu izolezi zona de alimetare (galeria de admisie, injectoare, filtru de aer-ca risti sa bagi apa pe acolo cand curata cu jetul de apa) risti sa nu iti mai porneasca, pe loc sau in urmatoarele zile. Un vecin a spalat-o si dupa doua zile ii facea figuri, ii intrase apa pe la mufele de legatura cu calculatorul masinii, corodase si nu mai vroia sa porneasca. E cu dus si-ntors. In orice caz nu trebuie facut abuz. De doua ori pe an cred ca este suficient.

| marcous a răspuns:

Mai bine il lasi asa cum este.

| Al99 a răspuns:

Nu.Ai sanse sa-i faci mai mult rau decat bine.

| dan3m a răspuns:

Daca speli motoru exista riscu sa distrugi computerul, sistemul electric, filtru de aer, bateria, etc in functie de masina si de cum sunt aranjate anumite componente