| JusTPauL a întrebat:

E posibl ca o masina cu motor de 2000 disel si 150 cp sa consume doar 5l la 100km?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e posibil, dar numai la drum intins. Opelul Astra al unui prieten are motor de 1.9 si 150 de cai, si consuma 6 mixt, cu talpa, sunt sigur ca la un drum lung, condus linistit, ar consuma cel mult 5%. Depinde si de masina, daca e vorba de o camioneta sau duba, in nici un caz nu va consuma atat de putin. Dar, in principiu un motor de 2000cmc si 150cp e destul de echilibrat, are toate sansele sa consume putin.

| JusTPauL explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu tot vad la masinile puse pe net la vanzare, 5l la suta cu 150 cp iar, altele la 118 cp consum 7%, pana la urma nu mai stii ce sa crezi. Fiecare pune la vrajeala, oricum eu cred ca aproximativ 8% consuma o masina cu 150cp.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consuma vreo 10 - 12 litri la 100 km.

| ombladon a răspuns:

Cand cobori Transfagarasanul poti scoate un consum de 2%

| RB26DETT a răspuns (pentru ombladon):

Cand iti scrie 2% iti scrie consumul instantaneu, ca daca este sa mergi pe drum drept la viteza constanta iti arata o anumita cantitate dar daca dintr-odata bagi pedala in ea cum se duce consumul la peste 15% si daca o lasi pe liber se duce la 0%, daca o lasi in frana de motor nu cred ca sare de 1-2%.referitor la intrebare, nu scoti 5 litri la 2.0 D cum nu scoteam nici eu 5 litri la 1.4 mpi cu 75 cai putere!

| JusTPauL explică (pentru RB26DETT):

Cu un golf4 disel 1.9 si 116 cp am scos 5.1 media la 1200 km facuti, Timis-Maramures.

| ombladon a răspuns (pentru RB26DETT):

Prin ce ma scris mai sus, am incercat sa-i zic, ca are un consum in functie de cum merge.Iar in legatura cu frana de motor si masina pe liber, pe liber ai un consum de aprox 1L/ora iar in frana de motor, consumul merge spre zero, deoarece in frana de motor, motorul este invartit de roti, deci nu consuma cam nimic.

| RB26DETT a răspuns (pentru JusTPauL):

Aici este o mica diferenta, ai motorul putin mai mic, si o putere mai mica, ceea ce inseamna un consum mai redus, asta chiar nu o poate contrazice nimeni dar nu vad cum scoti 5% cu un 2.0 si 150 cai putere, poate sa fie defect calculatorul sa iti arate altceva dar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergi la drum intins si nu tragi de ea, da e posibil

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ma indoiesc profund. Poate pe sosea la mers cu maxim 80 km/h in treapta a V-a sau a VI-a (depinde cate trepte are cutia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de stilul de condus.
Daca conduci fara accelerari si franari bruste si nu treci de 90 poti sa scoti chiar si mai putin.
.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymousss2345 a răspuns:

Este posibil.Eu am VW Passat din 2009 tot 2.0 TDI de 170 cai si am mers in afara cu 4.8-5.3 %..Si in oras imi ia maxim 8.3-8.5% big grin