| ka2 a întrebat:

Este bine daca folosesc cauciucurile de iarna tot anul?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

In mod normal nu este bine, deoarece sunt putin mai moi si reduce viteza masini, cea ce duce la marirea consumului de carburant, ne mai luind in calcul uzura rapida a cauciucurilor.

14 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu stiu ca multi dintre cunoscuti nu au cauciucuri de iarna, folosindu-le pe cele de vara in permanenta. Asta se poate daca locuiesti, asa cum stam si noi, intr-o zona unde iarna este mai blanda si zapada mai putina. In general nu se renteaza sa cumperi cauciucuri de iarna nici iarna in asemenea situatii pentru ca daca nu este zapada circuli tot pe astfalt si iti rozi cauciucurile. Crampoanele cauciucurilor de iarna sunt mai lungi, pentru a putea sa se mentina pe zapada, dar in cazul in care nu este zapada crampoanele se rod.
Circuland cu seturile de iarna pe asfalt masina devine mai instabila (crampoanele lungi) si face si mai mult zgomot.
Eu zic ca nu-i bine sa circuli tot anul cu ele. In fond ai dat niste bani si la iarna nu le vei mai putea folosi.

| VladDu a răspuns:

Cauciucurile de iarna sunt contin mai mult cauciuc natural si pentru aderenta mai buna dar se uzeaza mai repede vara din cauza caldurii.
Mai bine folosesti cauciucurile de vara, vara si cele de iarna, iarna deoarece poti sa le folosesti mai mult timp.

| andi a răspuns:

Nu, intr-o vara se termina, pentru ca alea de iarna sunt mai moi, iar vara s-ar duce repede

| onelove a răspuns:

Deci ideea e ca la temperaturi sub 7 grade se folosesc cauciucuri de iarna, indiferent daca este zapada sau nu, compozitia lor fiind una mai speciala si facuta sa aiba o aderenta mai mare pe asfalt rece/inghetat. Nu are nici o legatura cu crampoanele, ele fiind de aceeasi dimensiune atat iarna cat si vara. E adevarat ca au o alta textura a santurilor tocmai pentru a rupe mai usor zapada si a permite anvelopei sa atinga asfaltul.

Avand in vedere ca afara deja nu prea mai sunt sub 7 grade eu zic ca ar trebui sa le schimbi. Motivul principal e ca nu ai aceeasi aderenta cu ele vara, iar in caz de ploaie sau asfalt foarte cald risti sa derapezi in curbe ca pe polei. SI in plus se vor uza mult mai repede tocmai din cauza asfaltului cald de pe perioada verii.

Daca nu vrei sa cumperi 2 seturi de anvelope atunci le poti folosi pe cele mixte adica si de iarna si de vara, dar aici deja iti recomand o firma buna, gen michellin, bridgestone, pirelli. Oricum sa nu te astepti sa ai cu ele aceleasi performante pe care le-ai obtine daca le-ai folosi pe cele de vara si iarna separat.

Pentru orice alte intrebari si informatii te rog sa ma contactezi.

| mircea a răspuns:

Daca este iarna tot anul, de ce nu?

| cisse a răspuns:

Parerea mea este ca da..deoarece au o aderenta mai mare decat celelalte (vara)..asta ajuta mult in momentul cand franezi (cel mai mult) si asfaltul este umed

| silvio a răspuns:

Din cate stiu eu, cauciucurile de iarna se folosesc numai in cazul unor temperaturi foarte scazute (nicidecum ca, daca a venit iarna in calendar, e musai sa schimbam cauciucurile)
deci, daca temperatura nu scade drastic iarna, le poti folosi pe cele de vara tot anul, dar nicidecum pe cele de iarna tot anul!

| anonim a răspuns:

Da. te scuteste de niste bani.big grin

| Sofer a răspuns:

Iti recomand ca iarna sa folosesti cauciucuri de iarna si vara cauciucuri de vara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Uzura este mai mare vara decât iarna.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce este bine

| fany74 a răspuns:

Nu, pentru ca se uzeaza mult mai repede, foloseste mixte daca vrei sa nu le mai schimbi

| dewoo a răspuns:

Folosirea pe timp de vara a pneurilor destinate anotimpului de iarna, duce la cresterea consumului autoturismului, si la tocirea prematura a acestor anvelope.
De aceea se gasesc anvelope vara/iarna sau allseason. Eu recomand folosirea anvelopelor destinate fiecarui sezon. Cele allseason nu sunt stralucite, pe timp de ploaie derapeaza iar pe timp de iarna nu-si fac treaba corespunzator.

Mult succes.

| clys a răspuns:

DA NUMAI CA SE UZEAZA