| paulp a întrebat:

Nu am schimbat cauciucurile de iarna la masina deoarece la iarna vreau sa-mi cumpar altele acestea fiind destul de uzate. Are ceva daca le folosesc vara pe cele de iarna (in iarna le arunc si pun altele noi)?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauciucurile de iarna au alta compozitie si se comporta altfel la temperaturi mari. Daca nu mergi cu viteze mari nu ar trebui sa ai probleme mari

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Legal nu-i nicio problema. In practica vei consuma mai mult, vei frana mai greu si in cel mai rau caz o sa-ti bubuie vreun cauciuc la viteze mari cand asfaltul este foarte incins (mai ales daca sunt imbatranite si uzate asa cum zici). Faza cu bubuitul am patit-o pe propria piele.

| paulp explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu sunt extrem de uzate. dar in iarna oricum vreau sa iau altele noi caci iarna nu ma joc cu asa ceva

| xerxes1 a răspuns:

Sunt doar cativa cm patrati intre masina ta si asfalt.
La o franare brusca masina o sa se duca mai mult cu 2-3 metri in plus fata de una cu anvelope de vara eficiente.
De multe ori este nevoie doar de 10 cm ca sa eviti un accident.
Cand asfaltul este incins poate sa explodeze oricand o anvelopa de fata si sa te arunce in sant sau in masina de pe contrasens.