| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca bordul sa se aprinda dupa ce deschid portiera fara sa pun contactul? Cum as putea sal dezactivez, sa nu se mai aprinde toate luminiile de interior atunci cand umblu la masina?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de masina, singura la care am vazut asta pana acum este Daewoo Leganza si Ford Transit modelul 2001-2005 dar in rest chiar nu am intalnit, posibil sa ai unul dintre aceste modele sau sa fie un alt model in care asta este normal, daca pana acum nu ti-a facut asa ceva ai un scurtcircuit pe undeva si te sfatuiesc sa consulti un electrician auto bun sau un service auto bun!

| gioia a răspuns:

Daca e normal sau nu depinde de masina.In general se aprinde cand pui contactul, la fel se aprind si farurile. Daca massina ta are calculator de bord uita/te prin setarile lui.

| Alleexxx a răspuns:

Am mai vazut la octavia 3... dar se aprind doar acele de la km si vitezometru

| pierduta a răspuns (pentru Alleexxx):

Chiar nu stiu atunci incotro s-o iau, dat fiind faptul ca al meu e un opel astra h straight face