| EmilTraian95 a întrebat:

Fiat Punto 1.2 am auzit o gramada de lucruri negative despre ele, dar daca as avea una in 6 trepte? Sau daca iau una diesel?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai auzit de la prosti.
Fiat face si el masini bune, peste Volkswagen la capitolul fiabilitate.
Prosti care sa comenteze de orice marca mai putin interesanta, gasesti pretutindeni.
Despre Fiat insa nu stiu sa-ti spun mare lucru, nu mi s-a umplut atelierul de harburi defectuoase, ca sa le invat in amanunt, cum se intampla cu Golfuri si Polo, pe care le lauda toti aurolacii.
Pot spune ca patronul service-ului la care am lucrat, cumparase o 'flota' de Albea pentru familia lui, si le folosea fara griji, cand m-a pus sa fac ceva la ea, a fost sa-i dau niste vaselina pe balamale, ca scartaiau. Le tinea destul de murdare, circula pe drumuri accidentate, si nu l-am vazut sa completeze ulei, sau sa vina cu vreo roata in portbagaj. Dupa Golfuri 3 m-am saturat sa tot merg, sa le ridic in drum, sa le bag pivoti, ca le sar rotile oamenilor. Nu ma consider mecanic, cum am tot zis, dar nevoia (sau clientii) ma tot implica, si pot spune ca in 4-5 ani, dintre cei ~15 clienti care au/au avut Golf 3, pe 4 dintre ei i-am salvat, cand au ramas in drum cu roata sarita. Asta asa ca o paranteza, pentru idiotii care chiar cred ca nimeni nu face masini pe langa VW. Eu vad masini in rest, si VW pe langa.
Revenind la Fiat: am condus cateva, trag foarte misto motoarele lor mici, vara-miu a avut una 1.2S de prin 2001-2002 de la servici, kilometrajul 'indesat', folosita 80% prin Cluj, si mergea atat de bine incat era foarte hotarat sa o cumpere, cand va fi casata. Si-a cumparat insa o Alfa Romeo, care tot de Fiat e facuta.
Am mai avut un caz mai greu, un Punto modelul mai vechi (97 parca), care mergea foarte prost. Dupa ce am pierdut timpul cu cativa mecanici, testand sonda, si facand diagnoze inutile, am constatat ca scapase idiotul care a facut distributia, o saiba sub capac, pe care a prins-o cureaua si a patinat 2 dinti pe ea. A pus-o la punct si merge si astazi fara 'belele'.
Am ajutat la schimbarea ambreajului tot la una model vechi, n-am vazut nimic rau la ele. Daca urmaresti categoria asta, ai sa vezi multi cu intrebari de genul "Salut, am un Golf 4 de doua saptamani, si a aparut un zgomot...". Despre Fiat nu prea vezi 'povestioare' de astea, nici despre Renault. Si idiotul ala vine si ne explica cum sa fugim de masinile frantuzesti si italienesti.
Ce nu prea mi-a placut la Punto, a fost caroseria subtire. Mi-a venit una busita in spate, cu bara bagata 10cm sub hayon, roata de rezerva comprimata in locas, nu mai puteam s-o scot. Cu un ciocan de 1kg, in 30 de minute am facut-o la loc de parca era de staniol, am pus bara, am chituit hayonul si am bagat-o la vopsit in aceeasi zi. Pana si Dacia 1310, daca e lovita in spate, pana o indrepti ai ceva de munca... Nu stiu ce rezistenta au la accidente, mie mi s-a parut prea 'modelabila', pentru o masina dupa 2000.
Diesel nu stiu ce sa zic, erau 1.9D la care ai taxe mari si nici nu prea trage, un diesel fain de la Fiat e 1.3 CDTI facut de GM, dar nu stiu daca ti-l permiti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fiaturile au inceput sa faca masini adevarate dupa 2007, tot ce este inainte de 2007 trebuie evitat. Din principiu n-ar trenbui sa-si cumpere nimeni o masina mai veche de 2010, ca intram in anul 2016...

| MrLucas a răspuns:

Pe buna dreptate ai auzit lucruri negative despre ele, fereste-te de masini frantuzesti si italienesti.

| alexmw1 a răspuns:

De bani pentru ala iti cumperi un BMW SH sau un Mercedes or un GOLF sau Pasat

| EmilTraian95 explică (pentru alexmw1):

Serios? unde gasesc eu passat golf sau mercedes 1.9 inmatriculat cu 1300 de euro?