| anonim_4396 a întrebat:

Ford Fiesta 1.4 diesel an 2012 sau audi a4 2006 diesel 2.0? Pareri Pro /Contra? De ce nu? De ce da? Alte opinii? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum dumnezo' ai ajuns sa oscilezi intre o limuzina cu pretentii de 'premium', si o masina feminina?
Eu, din punct de vedere al intretinerii, fiabilitatii si marcii, as alege Fiesta. Mai ales ca e mult mai tanara.
Audi 2.0 TDI din 2006 e o alegere riscanta, acele motoare sunt recunoscute ca fiind unul din esecurile in serie de la Volkswagen. La A4/Passat ai si intretinerea prea costisitoare, pentru ce ofera.
Acum depinde ce-ti trebuie si tie, daca ar fi sa plec la un drum de 600km, normal ca m-as bucura sa am A4, in loc de Fiesta, desi nu mi-as cumpara A4.
Ca tot ai intrebat mai jos: Ford sunt "foarte masini", motoare bune, suspensii senzationale, materiale de calitate. Sunt ceva mai scumpe la piese decat alte marci concurente (Volkswagen-Skoda-Seat, Opel, Dacia), dar crede-ma, merita. Ar mai fi o problema cu service-urile, eu cu greu am gasit mecanic care sa nu vorbeasca prostii, cand deschide capota unui Ford. Sunt OZN-uri pentru majoritatea "mecanicilor" de la colt de strada.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o diferenta de 6 ani intre masini
de ce ai alege-o pe aia de 9 ani in locul celei de 3 ani?

| vladeusebiu a răspuns (pentru suntserios):

Nu as alege-o neaarat pe aia de 9 ani, sunt 2 masini diferite una e de oras una e de drum lung(de naveta).Am zis ca in caz ca face naveta e mai ideeala cea de 9 ani chiar daca e cu 6 ani mai veche, dar daca foloseste masina mai mult in oras e buna fiesta.
*Masina germana ramane masina germana si daca ii trebuie o masina pentru oras e mai buna o benzinara.

| AndreiC13 a răspuns (pentru vladeusebiu):

Acest lucru face din aceasta alegere un lucru greu. intr-adevar una e de 3 ani alta e de 9 ani. theoretic si logic ar fi cea de 3 ani happy masina o voi folosi pentru oras.sa zicem o data pe saptamana pentru un drum in sat happy. acum pe cealalta parte una e audi ( Germany mark) si cealalta ford. care sincer sa fiu din cate opinii am citit se spune ca fiecare particica din masinile ford sunt imprumutate de pe ici colo. deci nu stiu cata credibilitate are FORD -ul.

| AndreiC13 a răspuns (pentru suntserios):

Da... cam pe aceeasi premise gandesc si eu. dar intrebarea e... masinile ford sunt ok? adica pretul mic e destul de tentant. dar de ce e asa mic comparabil cu altele?

| vladeusebiu a răspuns:

Depinde pentru ce cumperi masina respectiva. Daca faci naveta zi de zi audi a4 clar, si motor mic diesel nu as cumpara niciodata, decat fiesta 1.4 diesel mai bine un motor mic pe benzina 1.0, 1.2 1.4,