| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
Am mers cu un passat ca al meu doar ca acela avea suspensia mai tare decat o am eu si parca se simțea mai bine.
Aici ma refer la acea senzație pe care ti-o da mașina cand accelerezi mai tare, ca te baga in scaun.
2. 0tdi 140cp ambele
Eu am suspensia mai moale din cauza vârstei si el a schimbat-o recent cu una originala.
Diferența ar mai fi ca eu am roți 195/65R15 si el 205/60R16. Stiu ca el le are mai late si prinde viteza mai repede dar nu e relevant.
Oare din cauza suspensiei mașina se pune "in fund" si pierde putere? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iSlayer a răspuns:

Salut! Este posibil ca masina pe care ai condus-o tu să mearga putin mai bine si sa fie mai bine intreținută (nu spun ca a ta nu este n-am de unde sa stiu ) dar daca si a ta este bine intretinută atunci totusi este posibil ca suspensia si roțile sa dea impresia de o senzatie mai bună la volan, mai sportivă. Dar nu este o difetență oricum prea mare. Daca intr-adevar este o diferenta mare dintre masina ta si masina cealaltă atunci este posibil ca masina ta să necesite anumite schimburi. Zi bună!

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

Da, se poate, în momentul când accelerezi greutatea mașini se deplasează pe puntea spate, iar fiindcă pasatul are tracțiune fata acesta nu ar aceeași aderenta, oricum, poate nu acesta este motivul, poate ai probleme și la altceva. Dar ca să îți răspund la întrebare : da, suspensia poate afecta, din cauza ca mașină nu își poate folosi toată puterea