| Danut_Alex_Morosanu_1994 a întrebat:

Salutare grup. Doaresc sa achizitionez num Volkswagen Passat din 2006, 2. 0tdi, cod motor BKP 140CP, si vreau sa stiu care sunt problemele la aceste motoare. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

La acest model vei avea probleme cu axele cu came, in rest nu vei avea probleme daca masina e intretinuta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ohooo!
Cel mai injurat motor.
Probleme "e" cam asa: injectoarele tin putin (fata de alea clasice).
Turbina la fel, se duce brusc, mai exact pusca (se rupe axul la majoritatea), o poate lua pe ulei motorul, si face intercoolerul neutilizabil (il umple de ulei si bucati din palele turbinei).
Volanta acestui motor e cu masa dubla, slaba dpdv al fiabilitatii si ea.
Restul problemelor o sa le ai cu masina, bratele sunt multe, scumpe si proaste, iar frana de mana electronica are un sistem complex si foarte slab.
Cu toate astea, nu recomand alta motorizare.
1.9 TDI are doar 105cp, volanta similara, injectoare la fel si turbina la fel de 'exploziva'.
Ce am uitat sa precizez la 2.0 TDI este ca are chiuloasa mai proasta calitativ, se intampla des sa se rupa bujii in ea, sau sa se strice filete, si mananca ulei destul de mult, aproape din fabrica.
Oricum, Passat b6 nu e o masina proasta.
Nu e masina deloc happy

| relian a răspuns:

Noi nici atat, achizitioneaza masina si dupa vezi daca are probleme sau nu, deci tu o sa stii, noi nici nu avem cum laughing

| Nimeni10 a răspuns:

Cele mai stricăcioasă motoare din istoria volksawagen-ului, sunt probleme la turbine, injectoare, nu îți recomand acest model, vei bagă bani in ea pana o lași in garaj sa ruginească

| IFeelS0Alone a răspuns:

Nu existe probleme de fabricare si daca exista sunt minore. Eu am un golf 4 din 98 si masina merge perfect si astazi. Daca ii faci reviziile la timp si conduci prudent o sa te bucuri mult de ea... Daca o sa cumperi masina sa verifici distributia, antigelul, uleiul si alte consumabile... daca din punct de vedere mecanic si estetic este ok masina cand o cumperi nu trebuie sa te gandesti la defectele de fabricatie.