| Stephan23 a întrebat:

Salut! Am un VW Passat b6 din 2008, 2. 0TDI 140CP, cod motor BMP. Acum cateva zile in timp ce mergeam a inceput deodata sa tremure masina, sa scaota fum alb (miroase a motorina nearsa) si a pierdut toata puterea (nu pleaca nici de pe loc, motorul moare). De pornit porneste "la sfert". Injectoarele au fost reconditionate, iar rezultatul este acelasi. A mai avut cineva probleme asemanatoare?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi distributia, eventual si compresia.
Daca sunt in regula, ramane doar partea de alimentare/injectie. Ori ti-au fatat iar injectoarele, ori s-a rupt axul cu came (sau vreo prindere), ori nu ajunge motorina cum trebuie, de la cele 40jde oringuri si etansari prost gandite.
Au avut si au foarte multi probleme cu panaramele astea de TDI-uri pompe-duse, da' oamenii sunt mandri de ele, nu prea recunosc laughing

| anonim3248 a răspuns:

Turbina nu bagă presiune de la 2000 de turații în sus, la ralanti și la mers în gol motorul merge ca și normal.

| Stephan23 explică (pentru anonim3248):

Si la relanti motorul tremura foarte mult, ca si cum ar merge doar in doua pistoane

| anonim3248 a răspuns (pentru Stephan23):

Deci - lipsă putere, motorină nearsă, tremurat puternic motor de zici că s-au spart pistoane în el - e că motorul nu mai primește aer de la turbină, adică motorul nu mai e turbo și merge fără aerul și presiunea băgate de turbină.

| anonim3248 a răspuns (pentru Stephan23):

Mai e ceva - când nu bagă turbina deloc nu merge în ralanti, se oprește motorul, trebuie accelerat ca să nu se oprească motorul, asta când nu se mai învârte deloc turbina.

| anonim3248 a răspuns (pentru Stephan23):

Turbina se strică așa - mergi cu 100 km/h la 2000 de turații liniștit și dintr-o dată motorul nu mai trage, tremură, nu mai are putere deloc. Oprești mașina și are ce am scris cu turbina care nu mai merge deloc.

| anonim3248 a răspuns:

Dacă îți moare motorul și când pleci de pe loc - nu mai bagă presiune turbina deloc. La 2000 de turații mașina face cum ai spus cu turbină care merge până la 2000 de turații.