| anonim_4396 a întrebat:

Funda! va-ti pus cauciucurile de iarna la masini?
unde? cat va costat? unde este cel mai ieftin...nu conteaza cat stau la coada sau cat stau dupa mecani. important este sa fei ieftin si bine.
vreau din bucuresti.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca vrei ieftine si bune, solutia o constituie anvelopele second hand. La preturi intre 50 si 100 RON/bucata, in functie de dimensiuni, gasesti anvelope premium care mai pot rula cateva ierni. Momentul propice pentru cumpararea anvelopelor de iarna este insa primavara, cand cererea este mica si oferta foarte mare.
Daca stai rau de bani si daca nu locuiesti intr-o zona de munte, o alternativa o constituie si achizitionarea a doar doua anvelope de iarna, care se vor monta pe rotile de tractiune. Nu e la fel ca si cu patru, insa e mai bine decat cu toate de vara.
Oricum, nu trebuie sa astepti introducerea obligativitatii folosirii acestora, diferenta de aderenta este semnificativa si la fel cum vara ne incaltam cu pantofi de vara, iar iarna cu bocanci, ghete, cizme, la fel si masina trebuie "incaltata" cu anvelopele potrivite.
PErsonal nu recomand folosirea anvelopelor "all seasons", sunt un compromis nefericit, eu le-as nu-mi mai degraba "no season", pentru ca acestea nu sunt nici anvelope de vara (care se incalzesc mai greu si sunt fabricate dintr-un cauciuc dur, rezistent la uzura, cu un profil cu cat mai putine crampoane) nici anvelope de iarna (care trebuie sa fie dintr-un cauciuc foarte moale, cu un profil cu crampoane cat mai mici si cat mai multe, cu spatii largi intre ele, astfel incat nu se incarce cu zapada sau noroi).

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La mine nu e obligatoriu cauciucul de iarna.

| mgtow a răspuns:

Ploua angro dar nici un fulg de nea nu cade

| olixandru a răspuns:

Anvelope ieftine, iti recomand second hand, poti cauta pe net dimensiunile cauciucurilor de care ai nevoie si le poti cumpara, nu inainte de a vedea starea acestora. Vrei sa le montezi cat mai ieftin iti recomand o vulcanizare de "cartier" dar si aici trebuie sa le montezi din timp, din luna noiembrie deja se aglomereaza.

| Minks a răspuns:

Nu te mai speria, legea nu se aplica de anul asta, la anul. Eu aveam deja de vara trecuta cauciucuri de iarna (de fapt sunt mixte, allseason) pe masina. Am luat 4 cauciucuri plus unul gratis, Debica la 320 lei.

| monikablondie a răspuns:

Sa inteleg ca esti din Bucuresti. Din cate stiu eu, in Bragadiru exista mai multe service-uri auto.Intr-unul din ele(sincer, nu stiu care) se pot achizitiona cauciucuri in valoare de 80 lei.

| Nicolelenaa a răspuns:

Stiu doar ca tatal meu a cumparat cu 80 de lei ( in banii noi ) cauciucul (o bucata)
Din severin, de la un magazin de cauciucuri (cred ca asa se scrie la pluralhee hee )

| Bybanu a răspuns:

AutoSoft