| portocala3 a întrebat:

Fundaaaaaa
Am o problema grava cu un motor 125 cc, am gripat motorul si vreau sa il segmentez si am luat segmenti 125 54 mm nu se potrivesc, am luat piston segmenti 125 55 mm sunt mici ce ii mai fac

2 răspunsuri:
| xXFlorinXx a răspuns:

De ce nu ai luat set cu totul? ( Piston, segmenti, cilindru ) http://olx.ro/oferta/set-motor-atv-110-125china-ID4eRHa.html#c58d753684

| xXFlorinXx a răspuns:

Si oricum o sa ai multe probleme la el...Cel mai bine. uite ce trebuie sa faci, desfa capacul din stanga motorului unde vine magneto-ul, apoi da-l jos si ai grija ca are o ''semi luna'' aia o sa o pui undeva sigur si sa nu uiti, apoi mai e un pinion care se numeste bendix, il dai afara si apoi o sa ai 2 suruburi. Le desfaci si cu o surubelnita bagi intr-o gaura sa scoti acel capac. Dupa ce scoti capacul acolo o sa fie 2 pinioane si un pinion de la ambielaj. Ridici putin pinionu de sus ca e un fel de pompa(il ridici undeva si intra undeva ) si scoti lantul de acolo. Apoi invarte de pinionul de jos-stanga, daca se invarte e ok, poti sa ii iei doar set. Daca nu se invarte trebuie sa desfaci pompa de ulei din cealalta parte unde mai intai trebuie sa dai ambreiajul jos unde iti trebuie o cheie speciala si e vreo 30-40 de lei... Bafta la motor! big grin