| PuitalConstantin a întrebat:

Daca vreau sa segmentez motorul la golf 4 1.4 16v, ce trebuie sa mai schimb in afara de segmenti si garnitura de chiuloasa? Si alta intrebare e, conteaza cum sunt asezati segmentii pe piston?

2 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Doar simpla inlocuire a segmentilor este ca o frectie la un picior de lemn.Cand desfaci un motor practic deschizi cutia Pandorei.Se controleaza starea de uzura a tuturor componentelor si numai un mecanic bun si experimentat iti poate spune ce ar mai trebui facut.
Segmentii originali in general tin peste 500.000 km.

| SoulReaver a răspuns:

Da, conteaza ordinea in care sunt montatibpe piston, nu sunt toti 3 de acelasi tip. Daca tot desfaci poti schimba si distributia nube indicat sa pui aceeasi curea.