| racheta666 a întrebat:

Fundoiul, cine imi poate zice unde se afla releu semnalizatoare la piaggio liberty 50cc 4t anul 2001-2002, sau dati o foto la vreun releu de semnalizatoare pentru piaggio liberty.

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Daca ai bateria la 12 volti de ce iti faci probleme, modifica si pune un banal releu de dacie la 12 volti trebuie doar sa atasezi la soclu papuci si 3-4 fire si gata. Solicita ajutor la un prieten sau electrician auto, si singurel poti gasi legaturile la fie:ai de regula 3-4 fire cam asa: 1 fir este + 12 volti (le gasesti asa : cu contactul pus fara motor pornit pui semnalizare stanga de exemplu si cu un bec legat la minus baterie te duci pe toate firele si la unul se va aprinde becul tau de test, fai o eticheta si scrie pe ea +. Minusul al faci invers legi firul de la bec la borna + 12 v si cu callalt fir de la bec pui pe fire si se va aprinde la un fir, acela noteazal cu minus 12 v.Iti mai raman de regula 1, rar 2 al doilea merge in bord sa semnalizeze acolo ca ai actionat comanda semnalizare, deci legi un fir direct la + 12 v si apoi nu uita sa nu atingi pe cel ce l-ai semnat minus! si pui firul legat la +12 v pe firele ramase neetichetate (1 sau 2) se va aprinde becurile semnalizare din partea pe care ai pus maneta semnalizare.Asa ai indentificat conexiunile din instalatia ta si urmeaza sa adaptezi acum si releul de dacie la ea.Acesta ere 3 borne in forma de U, una ete + alta minus si ultima iesirea spre maneta ce selecteaza stiga, zero sau dreapta.masa are un T intors (minus 12 volti )Nu te speria ca nu arzi nimic este clasica schema.Bafta