| anonim_4396 a întrebat:

Hei.
Am 15 ani jumate și ma gândeam la 16 ani sa dau de permis.
Unii prieteni îmi zic sa dau, iar alții zic ca exista dezavantaje.
Cunoscătorii îmi pot explica și mie mai in mare despre ce e vorba? Gen câre sunt avantajele și dezavantajele?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Omiti sa ne zici ce categorie. Am sau A1 merita. B1 in niciun caz, vei putea conduce doar petardele alea de Aixam

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asteapta varsta de 18 ani sau ma rog, 17 si 9 luni si apoi inscriete pentru a da permisul la categoria B. Nu stiu daca are rost sa dai de acum pentru ca, categoria B este... cea mai de baza si tot va trebui (Daca vrei) sa o faci dupa.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Dacă dai de permis la 16 vei putea sa conduci o masina mica (foarte mica) cu un motor de maxim 50cc, adica un moped. Avantajul este faptul că vei avea ceva experienta in momentul in care dai de permis la 18 ani si nu v-am mai trebui să înveți legislația, pentru ca ai invatat-o cand ai dat de permis la 16 ani, regulile fiind aceleasi. Un dezavantaj ar fi faptul că va trebui la 18 ani sa faci încă odata orele de condus pe o masina obișnuită. Sfatul meu este sa iti intrebi părinții daca vor putea sa iti achiziționeze un moped, iar daca ei sunt de acord nu vad de ce nu ai putea da de permis la 16 ani.

| Atim a răspuns:

Eu te-aș sfătui să aștepți și cand e sa faci școala sa o faci direct pentru B. Masinile de B1 sunt scumpe, greu de revandut si nu iti ofera cine stie ce placere de condus.

Daca la 16 te apuci de ea ai sa ai aproape 17 cand iei permisul, si daca la 18 vei vrea sa dai pentru B inseamna ca faci o scoala si cumperi o masina pentru un an si un pic. Nu e deloc practic