| Gabi20122 a întrebat:

Daca vreau sa-mi cumpar o masina modificata voi avea nevoie tot de permis de categoria B? Stiu ca suna stupid dar vreau sa fiu sigur.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca masina respectiva se incadreaza la categoria B, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina se inscrie in conditiile categoriei B adica sub 3.5t si

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, vei avea nevoie de permis categoria B, pe care cel mai probabil il vei avea suspendat din cand in cand, daca te gandesti la cine stie ce bolizi cu modificari ilegale.

| OldSoul a răspuns:

Depinde despre ce modificari este vorba, daca sunt modificari normale si sunt omologate vei putea rula fara grija cu masina avand categoria b, dar daca nu sunt omologate cel mai probabil nu vei rula nici o data cu ea pe drumurile publice.