| Alle_3959 a întrebat:

Hey! am un proiect pentru fizica intitulat:motorul in 4 timpi. Ce vrea sa fie motorul asta in 4 timpi? Care sunt aia 4 timpi?laughing) lamuriti-ma si pe mine ca nu ma pricep la chestiile astea

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Majoritatea motoarelor (motoare, nu motociclete) sunt in 4 timpi. Asta inseamna ca motorul are un piston (cilindru) care se misca in sus is in jos de 4 ori pentru a-si completa ciclul.

Timpul I – Admisia, care începe de la PMI al pistonului si se termină la PME. In acest timp supapa de amisie este deschisă, iar cea de evacuare este închisă.

Timpul II – Compresia, care are loc pe durata cursei pistonului de la PME la PMI. In tot acest timp, supapele de admisie și evacuare sunt închise.

Timpul III – Detenta (arderea) și destinderea. Când pistonul ajunge aproape de PMI, între electrozii bujiei se produce o scânteie, care aprinde amestecul carburant. Presiunea și temperatura în cilindru cresc brusc, ajungând la 20-40 daN / cm³ respectiv 1800-2000oC. Pistonul se deplasează de la PMI la PME. Deoarece prin destinderea gazelor se produce un lucru mecanic, cursa pistonului corespunzătoare timpului III se numește cursa motoare.

Timpul IV – Evacuarea, care are loc în timpul cursei pistonului de la PME la PMI, asigură eliminarea gazelor din camera de ardere. In acest timp supapa de admisie este închisă, iar cea de evacuare este deschisă.

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde la ce nivel vrei sa faci proiectul. Eu asta am facut la facultate la disertatia de masterat si crede-ma ca mi-au iesit vreo 115 pagini. Poti scrie foarte multe + desene + chestii de fizica, in timpul 3 efectueaza lucru mecanic, in restul timpilor nu, etc. Sunt sute de chestii de,, punctat" aici. Daca vrei ceva serios scrie pe google,, Motorul diesel/otto in 4 timpi" difera de la diesel si Otto adica benzina anumite chestii, cele diesel nu au bujii, nu pot fi pe carburator clasic, ai grija ce scrii! Bafta!

| 9gygy a răspuns:

Cei patru timpi sunt: admisia, compresia, arderea (denumita si detenta) si evacuarea. Este vorba de motoarele de pe masini si nu numai. Mai sunt si motoare in doi timpi. la astea diferenta e ca executa timpii cate doi simultan.