| marianandrei1993 a întrebat:

Imi caut masina. Am 1500 de euro si dupa vreo doua luni de cautari prin enspe mii de rable am ajuns la ceva decent. Skoda Fabia 2001 motor 1.4 euro 4 benzina. Ce parere aveti despre aceasta masina care sunt hibele care e costul de intretinere?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e 1.4 mpi (8v), e oarecum ok.
Daca e 1.4 16V, e o panarama.
Cea 8v nu prea consuma ulei, are putere, consuma putin daca e motor in parametri (unele fug de le ia naiba si consuma, altele sunt o idee mai puturoase si consuma 5-6% urban). Probleme la ambele sunt cu cutiile de viteze si aprinderea (bobina). Optional mai apar probleme cu clapeta de aer, si evacuarea (se infunda catalizatorul si merge ca naiba).
Cel 1.4 16V e mai prost decat cel 8v, pentru ca:
-consuma ulei constant
-consum mare de benzina (fara 7% mixt nu umbli cu asa ceva)
-cuplu slab, abia pleaca de pe loc
+ problemele celui 8v.
Un motor superior acestor incercari 'a la Volkswagen', este 1.4 mpi de la Renault/Dacia. Daca iti cumperi un Clio 1. 4mpi ai masina mult mai rezistenta decat orice Polo/Ibiza/Fabia pe benzina.