| andrada_6382 a întrebat:

Imi puteti spune, va rog:
- cu cate luni inainte de a implini 18 ani, poti faci scoala de condus?
-daca se poate da examenul inainte de a implini, si la 18 se poate ridica permisul

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Subcategoriile A1 si B1:
Condiţii pentru înscriere:

Apt din punct de vedere medical şi psihologic
Vârsta: 16 ani fără trei luni.
Să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 din O.U.G. 195/2002.

Categoriile B si BE:
Conditii pentru inscriere:

Copie carte de identitate;
Apt din punct de vedere medical si psihologic;
Varsta: 18 ani (fara 3 luni);
Sa nu fi fost condamnat definitiv pentru infractiunile prevazute în O.U. nr.195/2002 actualizat.

Categoriile C, CE, D:
Condiţii pentru înscriere:

Apt din punct de vedere medical si psihologic
Varsta: 21 ani fara trei luni
Sa posede categoria B si C sau D1 pentru cursul de trei saptamani si categoria B pentru cursul de 10 saptamani
Sa nu fi fost condamnat definitiv pentru infractiunile prevazute la art. 24 din O.U.G. 195/2002.

Deci depinde de categorie. Oricum examenul nu il poti da pana la implinirea varstei specificate in legislatie!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivt legislatiei rutiere scoala se poate incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani iar examenul pentru permisul de conducere se poate da numai dupa implinirea a 18 ani, nu se poate da inainte. Pentru subcategoriile A1 si B1 se poate da examen la implinirea varstei de 16 ani. Numai bine!

| octavian1992 a răspuns:

Deci cu max 3 luni inainte de a implini 18 ani te pot inscrie la scoala auto, te mai poarta vreao saptamana pana iti face dosarul pana mergi la analize, psihologic pana nu ai facute analizele si psihologicul nu te programeaza la oras clar, bun dupa ce le-ai facut toate cele te baga la condus dar s-ar putea sa te trimita la cateva ore de legislatie rutiera "poate". Termini orele de condus, ar fi bine sa iti notezi pentru ca s-ar putea sa te prosteasca instructorul. examenul teoretic nu se poate da doar dupa ce ai implinit 18 ani.

| Adynna_9523 a răspuns:

Poti sa dai de permis cu 3 luni inainte de a implinii 18 aniwinking
Si atunci cand o sa inplinesti 18 te duci si iti da permisul fara nici o problema (Exact asa am procedat si eu)
mult Noroc :X

| ily_8577 a răspuns:

La 17 jumate poti incepe deja scoala

| Eraser a răspuns:

Cu 6 luni inainte de a implini 18 ani poti face scoala de soferi, dar permisul o sa-l primesti doar la 18... sper ca ai inteles si ti-e de ajutor raspunsul meu...:*