| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Am o curiozirtate cand se poate da examenul de condus? Mai exact inainte de varsta de 18 ani. Am inteles de la cineva ca poti face scoala, sa dai si examenul cu 3 luni inainte si iti ridici carnetul la 18.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit, respectivul nu cunoaste prevederile legislatiei rutiere.
Pentru obtinerea permisului de orice categorie exista conditia obligatorie de varsta, pentru B aceasta este de 18 ani si nu se poate sustine examinarea inainte de implinirea acestei varste. Doar scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime.
In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

| Intruder19 a răspuns:

Poti face scoala de soferi cu 3 luni inainte si te poti prezenta la examan cand ai implinit 18 ani. Nu poti da sala inainte sa implinesti 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit gresit. Scoala o poti incepe la 17 ani si 9 luni, dar examenele le dai abia dupa 18 ani