| Rau_Claudiu_1988 a întrebat:

In 2008 mi-am luat masina noua.intrebarea e... daca vreauaa o vand trebyie sa platesc taxa de mediu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu se plateste la inmatriculare, asa ca trebuie sa-l plateasca persoana care cumpara masina si nu vanzatorul.
Daca in 2008, cand ai inmatriculat-o, ai platit taxa de prima inmatriculare si nu ai obtinut restituirea acesteia cumparatorul nu va mai trebui sa plateasca timbrul de mediu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi printre actele masinii, daca ai chitanta anaf pentru taxa de poluare (parca asa se chema, sau taxa de inmatriculare).
Sau, varianta mai sigura, care ti-e utila si cand vine cineva sa vada masina: mergi cu certificatul masinii si solicita o adeverinta pentru taxa auto, direct la ANAF. Poate merge oricine, se completeaza o cerere tip formular si se asteapta cateva ore, sau pana a 2-a zi, in functie de 'aglomeratie'.
Pe acea adeverinta va scrie "neachitata", "nerecuperata", sau "recuperata". Daca scrie "nerecuperata", ai platit la inmatriculare, si nu mai trebuie sa o plateasca viitorul cumparator.
Sunt sanse sa nu fie platita taxa, pentru ca taxa a fost "sucita" pe toate partile, ca sa taxeze doar masinile second aduse din UE, pana in 2013, cand au inceput sa taxeze toate masinile.
Eu de exemplu am avut un Logan din 2009, cumparat la mana a 2-a, care nu avea taxa achitata. Fusese scutita de taxa, la vremea respectiva, iar eu, ca sa o inmatriculez pe numele meu, ar fi trebuit sa-i platesc timbrul de mediu.