| MarisRadu91 a întrebat:

In cazul in care imi zgarie cineva masina, sau imi sparge vreun geam, vreun cauciuc etc. de catre un vecin sau o persoana care are ciuda pe mine, asigurarea RCA acopera aceste daune? sau ce ar trebui sa fac sa-mi fie acoperite? multumesc

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Numai in cazul in care ai casco poti primii bani de la asigurare pentru vandalism, cum este incadrata fapta. Poti depune plangere la politie, si daca stii cine este faptasul, sau daca il gaseste politia desii ai sanse minime sa isi faca militienii treaba ii poti cere lui sa iti repare masina + daune in valoare de... cat stabileste judecatorul daca nu va intelegeti amiabil si ajungeti la judecata!

regis
| regis a răspuns:

Asigurarea RCA nu acopera astfel de daune. Pentru ca aceste daune sa iti fie acoperite, trebuie sa inchei o asigurare de tip CASCO, care sa acopere daunele rezultate din vandalism.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea obligatorie de raspundere civila (RCA) acopera doar pagubele pe care le produci tu altcuiva, prin accident auto si nu pagubele produse la masina ta prin fapta altcuiva. Ar trebui sa ai CASCO pentru a se acoperi si aceste pagube. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Cu siguranta RCA-ul acopera daune provocate numai prin avarierea de catre alt autovehicul.Pentru a fi despagubit in asemenea cazuri va trebui sa incheiati o asigurare CASCO cu fransiza zero si care sa aveti si riscul de vandalism.

| Minks a răspuns:

Din cate stiu eu, tot ce poti face e sa depui plangere la politie pentru distrugere. Stiu sigur ca numai Casco-ul deconteaza banii pentru reparatie daca dai un ban in plus si asiguri masina contra vandalismului.

| ombladon a răspuns:

Este asa greu sa iti gasesti si tu un loc de parcare numai al tau?laughing