| Iosuat a întrebat:

In ce se măsoară puterea la motociclete, am văzut un kavasaki ninja la 300cm cubi cu 130hp 2008 și un Suzuki din 94 cu 800cm cubi care părea ruginit și vechi, care e mai tare mulțumesc

Răspuns Câştigător
| benzu a răspuns:

Este vorba de motoare cu ardere internă, care transformă energia termică în lucru mecanic, în energie mecanică, cu un anumit randament.

Puterea se măsoară fie în kW, fie în CP ( cai putere sau in engleza HP - horse power), cu raportul 1CP=0, 735kW. De la o generaţie la alta nu s-a schimbat principiul care stă la baza acestor motoare, ci doar s-a îmbunătăţit randamentul conversiei între cele două energii. Cilindreea este unul din parametrii motorului cu ardere internă şi puterea este direct proporţională cu aceasta, dacă păstrăm restul parametrilor identici.

Fie că vorbim de motoare pe benzină, fie pe motorină, fie pe gaz sau alţi combustibili, toate au practic acelaşi principiu, doar că există diferenţele constructive, de funcţionare, sau ale calităţii combustibilului, care au puteri calorice diferite. Cunoaşterea de azi a produs tehnologii foarte performante, aşa că a compara doar cilindreea a două motoare, fără să ţinem cont de restul parametrilor, nu are suficientă relevanţă.