| raducristian1 a întrebat:

In masina am o mocheta de cauciuc pe podea ( ca la dube ). Problema este ca mi s-a spart un tub de spuma si acum mocheta are urme de spuma, la fel si scaunele. Intrebarea este: cu ce pot lustrui mocheta? Este ceva spray pentru cauciuc sau ceva? Multumesc

1 răspuns:
| soluțiedeneuron a răspuns:

Salut! Daca vrei sa cureti mocheta tine cont ca otetul alimentar alb este un excelent detergent natural. Foloseste o solutie preparata dintr-o parte otet, si doua parti apa.

Daca vrei sa cureti mocheta de urme rezistente sau vechi amesteca o lingura de amoniac pudra cu o ceasca mica de apa gazoasa. Solutia se aplica pe zona patata, se lasa sa actioneze dupa care se sterge prin tamponare. Pe mochetele din fire sintetice, si doar pe acestea, se poate folosi si clor diluat: o parte clor – trei parti apa. Sper ca te-am ajutat! happy