| anonim_4396 a întrebat:

In programul rabla intra si masini radiate deja din circulatie?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cate stiu poate preda masina doar proprietarul sau un reprezentant legal al acestuia, prezentand atat copii cat si documentele in original care ii atesta aceasta calitate, urmand ca in urma confruntarii colectorul sa mentioneze pe copii "conform cu originalul".
Pentru o informare completa, cauta ordinul 1683 / 10. 12. 2009.

regis
| regis a răspuns:

@shin - butonand aseara TV-ul, la un post local vorbea o tipa despre acest program si a mentionat printre documentele pe care colectorul poate sa le ceara si certificatul de mostenitor. Asadar nu lua in seama parerea mea de ieri, citeste ordinul si intereseaza-te si la colector, s-ar putea sa o poti rezolva mai usor.

| eugem35 a răspuns:

Da

Shin
| Shin a răspuns:

Sunt curios... daca vreau sa merg cu o masina la remat dar nu sunt proprietarul masinii iar acesta a decedat, (dar fac parte din familia apropiata) pot sa ma duc doar cu copie sau buletinul titularului si sa casez masina? Ma intereseaza programul rabla...
Numai bine, Shin happy

Shin
| Shin a răspuns:

@regis, multam fain, sper sa rezolv problema.
Numai bine, Shin.

| baietzelu a răspuns:

Nu...au bagat regula, sa fie functionale, cu asigurare si ITP.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@baietzelu - poti sa dai si sursa informatiei? Nu am gasit in ghidul publicat in Monitorul Oficial din 10 decembrie 2009 o asemenea prevedere.
In acest ghid se spune ca nu intra in program masinile radiate de drept prin art. 6 din OUG 189/2005, mai concret masinile cu numere vechi de inmatriculare (gen 1-B-12345) si cu modelul vechi de talon.
Sincer nu cunosc in amanunt programul, insa nefacandu-se precizari cu privire la masinile deja radiate, parerea mea este ca acestea intra deja in program. Cu siguranta insa nu se pune problema ca rabla sa fie functionala, asigurata si sa aiba ITP-ul la zi.