| L001 a întrebat:

Întrebare despre mașini!
După părerea vostră care marcă de mașini BMW, MERCEDES, AUDI vă place cel mai mult? Vorbesc despre modelele recent apărute deoarece calitatea mașinilor nemțești nu mai este ca înainte.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce modele vorbim? Ca e complicat sa alegi o marca doar. Ca mie iminplace Q8, c-classe, X3

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un sofer cu capul pe umeri nu prea linge in fund nici marca, testeaza piata mereu.
Dintre cele noi, BMW-urile mi se par frumoase si comode. In detalii nu intru, pentru ca nu le-am studiat, nu sunt masini pentru mine.
Audi nu mi-a placut niciodata, decat comparat cu Skode sau Renault-uri. Nu as pronunta numele asta in clasa premium, ca nu are nici o legatura. E tot aia cu VW la tehnica, iar asta e de rau. Iar modelele din ultima vreme sunt fail total, liniile sunt tot alea din anii 90, calitatea s-a prabusit total, i-a cam depasit surioara mica si cu bale la gura, Skoda. Toate sunt aceeasi familie 'volzvagin', nimic de vazut acolo.
Mercedes habar nu am cum mai este, aspectul nu a fost niciodata interesant la ele, iar interioarele mi se par putin prea... Nu pe gustul meu. Ma irita tabletele alea in bord, eu la o masina premium vreau ceasuri si o tableta doar in loc de computerul de bord, nu 10 tablete si nici un bord. Pentru mine tableta = plastic ieftin.

Dar daca as fi in pragul de a cumpara o masina premium noua/recenta, as proba Mercedes si BMW.
Depinde si de buget, nevoi, etc. Ar putea sa imi fure ochii si un Chrysler ori Alfa Romeo in locul numelor mari, eu nu merg dupa reteta tuturor.

| Alexuţ02 a răspuns:

BMW seria 7 2019
BMW X5 2019 sunt mașinile mele preferate datorită designului impunător atât interior cât și exterior.
De la Mercedes îmi plac S u, C u și GLE Coupe, iar de la Audi, cred că doar A8 ul îmi place, eu înclin spre limuzine și suvuri

| L001 explică (pentru Alexuţ02):

Da mie tot îmi place BMW X5 G05 e mega confortabilă și e cel mai bun SUV din clasă dar despre Mercedes nu prea văd să uimească cu ceva și designul devine mai urât. A-mi povestea un prieten din Germania că BMW e o marcă foarte respectată față de restul.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru L001):

Mercedes-ul, aici vorbind de S, e mașină de " corporatiști " cum ar spune unii, ți-o iei la pachet cu șofer care să o conducă în timp ce tu stai relax, bine. depinde și de gusturi acum, oricum nu înclină spre sportivitate cum o face Seria 7 ( F / G )
Cât despre GLE Coupe, mie chiar îmi place cum arată, poate interiorul nu mă dă așa rău pe spate, dar per total rămâne o mașină frumoasă în opinia mea.
Despre C Classe nu pot spune că îmi place așa de mult încât mi-aș achiziționa-o, dar mă rog. rămâne acolo.
Eu acum nu mai pot să mă mut de pe BMW, am încercat să mă uit și de A8 2012 și de C Classe 2015, dar nu mi surâd deloc.
BMW e marcă respectată pentru că e printre cele mai top mărci (în opinia mea cea mai bună pentru că oferă pentru toate buzunarele un model, și aici mă refer la mașini SH, E90, E60 etc, mașini pe care le găsești la 5000€-6000€ și chiar arată bine pentru anii aceia, 2005-2006-2007, dar și la mașini an 2017+ pe care nu și le poate permite oricine, trebuie să scoți câteva zeci, chiar și sute de mii pentru ele)

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Personal as merge pe un Seria 3 din 2020 pe benzina pentru felul cum arata si cum se conduce, iar pe locul 2 un C-class.

| N0H4CK a răspuns:

Toate sunt fiare pe 4 roti.