| Costin1996 a întrebat:

Intrebari despre modificari Dacia 1300.Are faruri dreptunghiulare, ii pot pune 4 rotunde(ca la 1310)? Daca ii pun motor si cutie de golf 3 pot folosi in siguranta celelalte componente ale masinii precum puntea etc? Ceasurile la 1300 (cele cu 3 ceasuri pe bord) au bec dintrala verde ca la 1310? Ma costa mult sa ii inlocuiesc discurile si butucii ca sa ii pun alte jante? Are rost sa reconditionez o astfel de masina? Am stat mult timp si am vazut si altele reconditionate si am cules ce era mai bun pentru una pe gustul meu.Nu ma intereseaza omologari sau alte reprosuri RAR! Stiu deja asta.

Răspuns Câştigător
| alexclaudiu2003 a răspuns:

In Romania nu este ca in state, o sa te lovesti de toti boschetarii care se dau meseriasi (electricieni, mecanici, vopsitori, tinichigii) o sa caut de-ti vine rau niste maruntisuri ordinare care descoperi ca iti trebuiesc pentru motorul de Golf cu tot cu cutie, o sa ai nevoie de piese special facute la strung si in Romania nu mai exista strunguri, etc.

17 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Cum sa pui ma cutie si motor de Golf pe caruta aia?
Numa cutia si motorul de golf costa de n ori mai mult decat o dacia 1300, pe care n-as da mai mult de 1000 RON.

| Costin1996 explică (pentru IMC90):

Se poate punewinking Atat diesel cat si benzina.Si cred ca nu stii ce inseamna "restaurare"!

| IMC90 a răspuns (pentru Costin1996):

Ba da, inseamna sa bagi mai multi bani intr-un junghi decat dai pe o masina SH decenta, si de 1000 de ori mai buna decat caruta de 1300.
Degeaba ii pui tu motor, transmisie si planetare de Golf, ca tot va cadea de pe sosea, va scartai in toate gropile si va bate vantul printre chedere la viteza de peste 50 km/hrolling on the floor Sa nu mai zic ca vei avea probleme mari la omologare (doar nu crezi ca poti merge cu ea asa pe strada, fara sa fie omologata si trecuta in talon noua configuratie...)

| Costin1996 explică (pentru IMC90):

Corectwinking De aia exista maxim 10 astfel de masini in Romania. Daca am avea toti bani ne-am lua avioane nu?winking

| IMC90 a răspuns (pentru Costin1996):

Tre sa fiu idiot sa merg pe sosea cu asa ceva rolling on the floor

| Costin1996 explică (pentru IMC90):

Bine ma...nu e cazul meu sau al tau.Dar spune-i asta celui care munceste 3 luni pentru patarda asta de masina.

| IMC90 a răspuns (pentru Costin1996):

O masina noua, decenta, costa in jur de 15.000-17.000 euro
O masina SH, decenta, costa in jur de 5000 de euro.
O masina SH uzata, dar mult mai buna decat orice Dacia pre Solenza, costa cca 2000 euro...

Habar n-am cat costa o dacie 1300 reconditionata, dar eu tot maxim 1000 RON as da pe una. E practic pe acelasi schelet de caruta, unde parca stai pe cal si dai cu batu-n balta. Nu are niciun fel de sistem de siguranta, in cazul unui accident mai serios mori sigurwinking

| Costin1996 explică (pentru IMC90):

Cu 6.000 euro iti iei Jaguar FULL cu piele alba.SH

| IMC90 a răspuns (pentru Costin1996):

Da, neinmatriculat. Si mai platesti cam 4000 euro taxa prima inmatriculare laughing
Acum depinde si anul fabricatiei. Una e o masina din 2006 (care si asa se apropie vertiginos de 10 ani) si alta e o masina din 90, care are 20 de ani si curg piesele din ea...

| Costin1996 explică (pentru IMC90):

Si cu tinelaughing)

| FlorianStelica1998 a răspuns (pentru Costin1996):

Mai injurati mult masina aia? futuva-n gura de prosti si de cocalari ce sunteti voi sa va fie clar Dacia 1300 / 1310 /Dacia Papuc / Solenza / Nova / Supernova/ Logan / Sandero / Logan Break / Opel / Skoda / Golf sunt cele mai smechere masini din lumea asta cica "caruta" laughing))))) "jinghie" rolling on the floor)) doamne ce terminati sunt pe lumea asta doamne trebuie sa fii prost sa nu cumperi masini din astea frate sunteti terminati si terminati o sa ramaneti pentru totdeauna cacatii si poponarii dracu de sclavi si prosti si cacati cu ochi ce sunteti de parca Bmw / Audi / Toyota / Supra / Mustang / Lamborghini / Ferari / Maserati / Suzuki / Mazda etc...sunt bune sunt ca dracu sunt niste cazane / carute pe 4 roti 1.sunt urate 2.sunt proaste 3.nu merita sa le cumperi delocc deloc sunt egal cu 0 sunt niste rable decat sa cumpar niste cazane ca astea mai bine dau banii pe masini frumoase si bune si elegante cele mentionate mai sus din categoria Dacia / Opel / Skoda / Golf iar dau de terminati care se iau de masini foarte elegante bune si atragatoare....vai de voi plozi de 11 ani mai bine va vedeti voi de cazanele voastre de Bmw / Audi / Toyota / Supra / Mustang / Lamborghini / Ferari / Maserati / Suzuki / Mazda ca tot Dacia 1300 / 1310 /Dacia Papuc/ Solenza / Nova / Supernova / Logan / Sandero / Logan Break / Opel / Skoda / Golf sunt belea rau de tot mai ales Daciile alea vechi frumoasele alea de masini ce """de oameni sunteti ba..scuze pentru vocabular dar nu suport sa vad cuvinte din astea "cazan/cazane" "caruta/carute" "jinghie" nu m-am putu abtine si apropo esti cam prost ala care a zis ca maxim as da 1.000 lei pe "asa ceva" sau cum ai zis nu cred ca gasesti tu la pretul ala una buna si bine ingriita functionala si care sa nu fie radiata definitiv si s-a.m.d daca gasesti la 1.000 lei sigur o iei fara baterie / fara acte / fara motor / cu accidente / rugina multa / defecta samd dar nu cred ca dai tu bani pe masina aia sunt sigur ca vei cumpara cazane precum bmw audi jaguar lamborghini ferari mazda mustang etc..hai pa si bafta cu cazanele tale pe care le ai rablele si cazanele alea

| FlorianStelica1998 a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Si Sandero am uitat sa-l bag in categoria masini faine bune si atragatoare

| FlorianStelica1998 a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Si sincer daca as detine Bmw / Audi / Toyota / Supra / Mustang / Lamborghini / Ferari / Maserati / Suzuki / Mazda mi-as bate pl de ele in sensul ca i-as scoate usile din ea si as baga gard si as face un cotet pentru gaini da o sa o transofrm intr-un cotet ca asta merita masinile astea de rahat asa ca sa-mi bag pl in ele de masini scarboase si total urate si proaste atat am avut de zis hai pa

| FlorianStelica1998 a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Duster" nu Sandero ca Sandero l-am mentionat deja

| CatalinOrzan a răspuns:

Farurile le poti inlocui foarte simplu, dar iti trebuie si un releu ca a nu iti distruga comutatorul, poti sa lasi aceleasi butuci, dar sa modifici cuplajul de la CV.

| SoulReaver a răspuns:

Se poate modifica daca ai rabdare si bani. Nu ti-as recomanda un motor de golf diesel pentru ca nu cred ca, caroseria rezista la vibratiile motorului diesel. La ce bec verde din bord te referi?

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Mai bine ii faci o segmentare la motor, schimbi semeringurile de supape, inlocuiesti supapele care au pierderi, planezi chiuloasa, pui ulei 0 w 40 sintetic, fise siliconate marca Tesla, Capac delcou, platina si buji Sinterom noi, carburator nou, electroventilator renuntand la elicea clasica si iti garantez ca fuge bine de tot, pana la 100 km/h faci orice masina cu motor 1.4 injectie.