| Denis43 a întrebat:

Iti trebuie matematica si fizica ca sa devii mecanic?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, dar e suficienta si la nivel de gimnaziu.
Trebuie sa stii cu ce se mananca electricitatea, frecarea si alte legi legate de miscare, fenomene termice, etc.
Si oleaca de chimie iti trebuie.
Dar repet, daca faci 10 clase cu media peste 7, poti face mecanica foarte bine. Nu trebuie sa fii elev de nota 10, ca sa repari masini. Dar nici daca esti prost (si incult), nu ajungi mecanic, ci unul care schimba piese, si mai si greseste.
Matematica nu prea iti trebuie, decat daca vrei sa mergi departe cu domeniul (inginerie). Dar mecanicii nu au treaba cu materia pe care o invata inginerii, iar inginerii habar nu au sa faca treaba mecanicilor, stiu doar ce componente are o masina, nu si cum se face depanarea lor.

| Georgesunteu a răspuns:

Amandoua. Matematica mi se pare mai important dar un prieten a facut amandoua