Întrebare recomandată | Sorin_Ardelean_1980 a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare:
Ce studii trebuie sa ai ca sa devii medic chirurg?
Trebuie sa stiu biologie,chimie, fizica si matematica?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Da,trebuie sa cunosti foarte bine anatomia si fiziologia omului si de ce nu, si botanica,de-altfel,ca doar noi suntem in contact cu natura. Cand vine vorba de chimie,trebuie sa ai in vedere partea de organica in mod special. Fizica trebuie sa stii destul de bine,insa,cand discutam despre matematica,ne raportam la modul tau analitic de gandire. Pentru a fi chirurg,trebuie sa ai indemanare,atentia dezvoltata, sa fi o persoana prezenta,rationala(bazata pe o gandire concreta,nu ce tine de imaginatie sau intuitie) si competitiva CU TINE INSUTI! Sa-ti mai spun un secret: Multe persoane care dau la medicina,cu potential marit in ''arta'' chirurgicala,se orinteaza catre o specializare nechirurgicala pentru ca nu cauta sa se autodepaseasca,sa iasa din zona de confort,considera ca nu au incredere in ele(iar acest factor intern puternic si stabil de desconsiderare ii dezavantajeaza cel mai mult,pe langa altele)
Pentru a fi un chirurg bun,trebuie sa fi o persoana ambitioasa si puternica,sa te formezi pe masura! Cu alte cuvinte,sa muncesti pentru a fi ce iti doresti pentru ca,ce sa vezi,nimeni nu se naste intr-un anumit fel! Fiecare se formeaza psihic,in functie de mediul inconjurator,asa cum isi doreste. Secretul este sa vezi partea frumoasa a lucrurilor. Dupa atata munca in sala de operatie,vei fi platit corespunzator,vei face ce iti place si vei putea,daca nu vindeca,macar vei putea salva oameni in adevaratul sens al cuvantului. Daca stau sa vad partea proasta a chirurgiei(mizerie,munca de durata,ritm alert,responsabilitate marita) si in general caut sa vad intai dezavantajele in viata, nu ma voi bucura de nimic niciodata! Daca te axezi pe modul pozitiv si ignori greutatile,vei trece peste ele traind viata la maxim! Eu iti doresc succes si te sfatuiesc sa-ti cauti echilibrul, atat pe plan pesonal cat si pe plan profesional. Cauta sa faci mai mult sport, sa joci jocuri care sa-ti exerseze logica si atentia, practica o activitate precum tenisul(ceva ce sa-ti solicite mainile si sa te faca mai indemanatic) si traieste prezentul! Bucura-te de viata, invata astfel incat sa intelegi si nu uita ca a iesi din zona de confort, a experimenta si repeta sunt tot ce-ti trebuie a fi un bun medic sau doctor intr-o anumita specializare. Bafta!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa ai facultatea de medicina. Trebuie sa fii foarte bun la biologie si chimie. La matematica si fizica e important sa fii cat mai bun, dar poti sa nu fii neaparat olimpic, e important sa le intelegi de 10 la sfarsitul liceului si sa le fi lasat sa iti formeze creierul (adica sa ai o gandire clara, logica, structurata, matematica)

| Daniel9988 a răspuns (pentru Brigaela):

Am fost student la medicina si credeti-ma ca nu este suficienta doar facultatea.Nu si pentru chirurgie. faci rezidentian 6 ani, dupa dai exam. de specialitate si daca nu il iei repeti ultimul an.Eu abia am inceput rezidentiatul si-s constient ca voi ajunge abia la 30-31 de ani sa profesez ca specialist.

| Brigaela a răspuns (pentru Daniel9988):

Ai dreptate, asa cum facultatea nu este suficienta pentru nici o specialitate. Dar intrebarea era legata de materii scolare si de studii, nu de activitatea practica.
Toti am devenit specialisti dupa 30 de ani si, ai dreptate, am invatat in rezidentiat mult mai mult (ca numar de ore) ca in facultate