| vladeusebiu a întrebat:

La bmw e 46 150 cp 320d 6+1 se poare trece de la volanta cu masa dubla la volanta simpla?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

De ce ai face asta, volanta cu masa dubla preia mai bine socurile transmisiei decat cea bimasica, in plus volanta dubla rezista la un cuplu mai mare specific motoarelor turbo.
Ce am observat eu dar nu este un lucru universal faptul ca : masinile pe benina non-turbo au volanta simpla iar dieselurile turbo au bimasica, la diesel in cele mai multe cazuri cand inlocuiesti ambreiajul inlocuiesti si volantul, la benzinare pica mai repede putin ambreiajul dar nu schimbi decat in cazuri rare si volanta.
De ce? simplu cea bimasica preia mai bine socurile transmisiei si cu timpul se uzeaza si ea dar face ca ambreiajul sa reziste mai mult (diesel) cea mono-masa face ca socurile sa fie luate mai mult de ambreiaj si altfel ea scapa neafectata.
Chiar daca imi iau hate, cred ca acesta este unul dintre factorii pentru care ambreajul unui diesel rezista mai mult decat cel al benzinarei, ne referim aici la condus corect si adecvat si nu sportiv, agresiv.