| GangXploR3 a întrebat:

La ce ajuta Abs-ul la masini?

Răspuns Câştigător
| IonutAxi a răspuns:

In primul rand reduce lungimea de franare, si poti intra in curba cu frana. Sau daca iti apare ceva brusc in fata si tu apesi frana la maxim (avand abs) poti face dreapta-stanga de volan sa eviti impactul.

3 răspunsuri:
| Tzuna a răspuns:

Pentru o frana mai sigura, fara ABS cand pui frana si apesi pedala brus pana in fund se blocheaza rotile complet, iar ABS-ul nu blocheaza franele, adica cand apesi pedala pana-n fund prinde tare da putin drumu iar prinde tare si tot asa...cu ABS inca ti se mai invart rotile si te opreste mai repede happy

| anonymous09 a răspuns:

ABS = Anti-lock braking system
SIstemul ABS, nu permite blocarea rotilor in timpul franarii puternice a autovehicolului, astfel tinand in continuare controlul acestuia.

| Adautza a răspuns:

La franarea brusca...de exemplu in caz de accident si trebuie sa franezi tare lucreaza aBs-ul e ca a doua frana care lucreaza singura! sper ca ti-a fost de folosbig grin