| Aalexander a întrebat:

La ce se refera Valoarea Timbrului de mediu?

2 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Timbrul de mediu este acelasi lucru cu taxa de poluare. La fiecare masina neinmatriculata in Romania se plateste o astfel de taxa. Ea difera in functie de capacitatea cilindrica a motorului, de norma euro care este masina si de anul primei inmatriculari. La masinile inmatriculate in Romania dupa 2007 nu se plateste o astfel de taxa.
spre exemplu la un vw golf 4 din 2000 euro 4 cu 156g emisii de co2 si motor de 1600cm cubi taxa este undeva la 200 euro iar la un vw golf 4 din 2005 euro 4 cu 156 emisii de co2 si motor de 1600 cm cubi taxa este de aproximativ 800 de euro.

| Aalexander explică:

Nu intelegbig grin
Am vazut masini la 1000 euro inmatriculate in Romania. Nu sunt expert in domeniu, dar cred ca ma mai costa 400 euro in plus pentru a fi cu toate actele in regula. Aceast timbru de mediu m a speriat big grin nu vreau sa mai dau multi banibig grin