| imajerec a întrebat:

De ce e taxa timbrului de mediu mai mare pentru automobilele pe diesel decat cele pe benzina?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu a fost abrogat de mai bine de 3 ani in Romania, respectiv prin L.1/2017, in vigoare cu 1.02. 2017.

| imajerec explică (pentru Ioandelasal):

Atunci ce taxe exista in prezent si cum pot fi calculate in functie de caracteristicile masinii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru imajerec):

Pentru inmatricularea unei masini mai trebuie sa platesti doar contravaloarea placutelor cu numerele de circulatie.
Sigur ca pana la inmatriculare mai trebuie sa platesti, dupa caz, ITP si asigurarea RCA.

| imajerec explică (pentru Ioandelasal):

Si acestea sunt singurele taxe? valoarea RCA tine cont de capacitatea cilindrica sau doar de valoarea masinii?

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca "dieselul" polueaza mai mult atmosfera decat benzina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista asemenea taxa de vreo 3 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Era asa, pentru ca dieselul Euro 4, de exemplu, polueaza mai mult decat un "benzinar" noneuro. Cine se simte inteligent si vrea sa ma contrazica, sa inchida usile garajului, cu un diesel euro 4 pornit...
Apoi sa repete cu o Dacie 1300.