| CreaţaWsz a întrebat:

La ce varsta poti da de permis (categoria A)?

12 răspunsuri:
| lavyyyyyy a răspuns:

Astfel, subcategoria A1 devine categorie şi, în plus, apar categoriile AM şi A2. Permisul se va obţine şi va elibera pentru categoriile AM, A1, A2, A, B, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb şi Tv, vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere fiind de:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv.

Răspuns utilizator avertizat
| Liwyu a răspuns:

La 21 de ani happy

| viotedy a răspuns:

La 24 ani.

| ManeaAlex a răspuns:

18 ani

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Marian_Marius_1973):

De ce dezinformezi? daca nu stii taci.

Pentru A poti da la 24 ani sau la 20 daca ai 2 ani de experienta cu A2

| AgathaRo a răspuns (pentru suntserios):

Categoria A il poti sa te apuci de ea la 23 ani si 9 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AgathaRo):

Sau 20 ani si 2 ani experienta in categoria A2. Citeste legea.

| AgathaRo a răspuns (pentru suntserios):

La toate categoriile pot fii exceptii de 3 luni.

| ombladon a răspuns (pentru suntserios):

Este plin site-ul de idioti care isi dau aiurea cu parerea, auzi la ala "proiectul cu 16 nu a trecut", asa ma enervez cand vad ca e plin site-ul de habarnaisti...

| ombladon a răspuns (pentru AgathaRo):

Poti incepe scoala cu 3 luni inainte, dar nu poti da examenul pana nu ai 24 ani impliniti, nici macar in ziua in care ai implinit nu poti da, trebuie sa mergi a doua zi.

| Fulbaster a răspuns:

La A dai la 18 ani la sub categorii dai la 16 ani.