| XatomisX a întrebat:

La ce varsta se poate da scoala de soferi la 17 ani si cat? mersi si cam cat ar costa in >medie?

9 răspunsuri:
| tapeee a răspuns:

17 ani si 9 luni, nu 17 si cat vrei.
Daca termini mai devreme de cele 3 luni scoala, examenul il poti da la 17 ani si 11 luni, iar la 18 ani primesti permisul, dupa ce-ti faci buletinul.

Scoala costa cam 1000lei: 750 instructor, 100-150 analize, ~100 taxe.

| Sebby a răspuns:

La 17 ani si cat vrei, dar nu prea are rost prea devreme pentur ca dosarul trebuie sa. l bagi dupa ce ai buletinul de 18 ani.happy

| Darcos a răspuns:

Cel care vrea sa dea scoala de soferi sa o dea la 18 ani si nu mai trebuie sa intram in 17 ani si... luni
Conteaza de scoala de soferi...Prima data trebuie sa ai varsta necesare... Apoi SA GASESTI O SCOALA DE SOFERI-dupa acea pretul

| naitreaba a răspuns:

Poti sa faci scoala de la 17 ani si o zi, insa examenul il dai la 18. Pretul consta intre 800 si 1500 de lei de obicei, dar depinde si de scoala si de categorie.

| ady3600 a răspuns:

Scoala de soferi poti sa o incepi putin inainte de 18, te sfatuiesc sa o incepi cu o luna inainte ca sa nu o faci si apoi sa astepti majoratul ca sa dai sala. Examenele (cel teoretic si traseul) le poti da doar dupa 18 ani

| Bibiuca a răspuns:

Am auzit ca s-a dat o lege prin care poti conduce de la 16 sau 17 ani doar daca ai pe cineva in dreapta cu experienta in sofat(gen instructor). Insa nu pot garanta. Poti insa(daca nu e valabila legea:d) sa incepi pe la 17 jumate astfel incat sa termini si sa dai orasul la 18. Un pret concret nu-ti pot oferi deoarece depinde de fiecare scoala de soferi(600-1000lei). Fundita?

| oana008 a răspuns:

Pai cam in jur de 1000 de lei depinde si de scoala plus ca pe langa astia mai dai ceva bani si poti sa dai de la varsta de 17 ani ca atunci cand ai 18 deja ai permisu happy

| asterixobelix a răspuns:

Poti sa te inscrii la scoala de soferi cu 3 luni inainte sa implinesti varsta de 18 ani. Nu poti da examenul pana nu ai 18 ani, buletinul de 18 ani.
Condiţiile de prezentare la examen sunt următoarele: (art. 33 R)
- vârsta : - 16 ani împliniţi pentru categoriile A1 şi B1
- 21 ani împliniţi pentru categoriile D, DE, Tb, Tv şi subcategoriileD1 şi D1E
- 18 ani împliniţi pentru categoriile A, B, BE, C, CE, Tr şi subcategoriile C1, C1E
- să fie aptă din punct de vedere medical (art. 21, art. 23 alin 4 O. G)

| HatedForever a răspuns:

Poti sa faci scoala de soferi cu 3 luni inainte sa faci 18 ani si ti-l da imediat dupa ce ai implinit acea varsta.
Depinde unde faci scoala de soferi si pe ce masina. In jur de 1000 RON ar fi.