| Adelin072009 a întrebat:

La mașinile cu volan pe dreapta este aceeași ordine la pedale?
Stanga:ambreiaj, apoi frână și accelerație

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, doar pentru masinile manuale.
In UK, Australia si Sud Africa se prefera masinile automate, cu volan pe dreapta si cred ca procentajul este undeva la 20-30% manuale si restul automate.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| sierra1 a răspuns:

La o masina cu volan pe dreapta, pozitia pedalelor este la fel ca in cazul uneie cu volanul pe stanga. Adica acceleratia este in dreapta, ambreiajul in stanga si frana la mijloc.

https://www.4tuning.ro/......38526.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pedalele sunt la fel.
Si ordinea vitezelor e la fel, deci pentru 1 trebuie sa dai in stanga si in fata... Ceea ce se simte aiurea, mai ales cu mana stanga laughing

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Da, la fel si la schimbator.