| Buii a întrebat:

La un Audi A 4 B6 din 2006, știe cineva sau are vreun tutorial cum sa schimb claxonul? Nu prea găsesc mai deloc. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu dar un electrician auto ar putea fara mari batai de cap.Si nici scumpa nu ar trebui sa fie aceasta operatiune, sau nu foarte scumpa.
De ce te incapatanezi sa faci ceva care te poate costa mai mult daca nu faci bine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Moa... Pai claxonul are doua fire si 1-2 piulite, se schimba teoretic usor.
Practic insa, la A4 b6 n-ai loc sa arunci un ac pe sub capota, totul e inghesuit, ascuns, mascat, mortii lor.
Nu m-as mira ca tutorialul sa inceapa cu "dati botul jos..."
Injinerie Volkswagen, nu ma bag...

| relian a răspuns:

Cum sa schimbi claxonul? Banui ca o avea 2, insa ambele sau chiar daca are doar unu singur, este undeva instalat pe bara ce se afla sub acel bumper de plastic.
Trebuie sa dai bumperul jos, apoi o sa ai acces la multe acolo.Nu ai nevoie de tutorial pentru asta, gasesti si singur cum sa o faci.

Daca chair vrei tutorial cauta in engleza, ceva genul : How to replace a horn on 2006 audi a4 si sigur vei gasi video.

Vrei sa schimbi pentru ca nu functioneaza, sau pentru ce motiv vrei sa faci asta? Intreb, in caz ca nu functioneaza, e mai bine sa verifici mai intii si alte piese, poate o fi altceva de vina, releu, siguranta etc.

Cind stii sigur ca ala e de vina, de abia atunci te apuci de lucru.