| emoboy a întrebat:

La un motor diesel scrie PUTEREA NOMINALA 65cp/1800 rot/min! Dar el poate ajunge la 2400rot/min! La o turatii mai mari de 1800 va avea o putere mai mare?

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Acolo se refera ca cea mai mare putere a motorului este la 1800 de ture, la 2400 de rotatii va avea acceleratie mai buna dar nu putere!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu va avea o putere mai mare. La fiecare motor puterea maxima ce poate fi atinsa este cea indicata de producator si la numarul de rotatii pe care il indica. Numai bine!