| snezoo a întrebat:

Masina mai porneste cand nu mai are benzina?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu vaporii din rezervor? big grin big grin big grin
Intrebare suplimentara: presupunand ca merge 4km doar cu vapori, cum se va realiza racirea pompei de benzina?

regis
| regis a răspuns:

@Zazu1972 - ma indoiesc ca a functionat doar pe baza de vapori, probabil mai aveai foarte putina benzina si sorbul pompei absorbea cand benzina, cand aer. Si crede-ma ca nu e o metoda buna nici in caz de urgenta; este mai recomandat sa mergi pe jos cei 4 km, intrucat pompa va absorbi toate mizeriile de pe fundul rezervorului, va imbacsi filtrul si va creste riscul de a-ti infunda injectoarele. Mai mult, benzina asigura si racirea pompei de benzina, iar in cazul in care aceasta este electrica se va supraincalzi si se poate arde. In plus golindu-se complet instalatia de alimentare, masina va porni ulterior mai greu, astfel incat risti sa termini si acumulatorul.

| covexrobu a răspuns:

Pai daca e pe motorina porneste daca nu are benzina. Glumesc. NU are cum sa porneasca daca nu are combustibil. Baga-i benzina motorina cu ce functioneaza masina si dai la automat. Nu iti fa griji ca invarte prea mult pentru ca trebuie sa isi traga benzina din rezervor si de asta porneste mai greu dar pe urma va porni. Daca ai o masina mai veche nu striga sa ii verifici filtrul de benzina si eventual bujiile sa nu fie ude. Daca ai dacie scoate-i duza de relantiv si sufla in ea curat-o cu o sarma subtire. si dai cheie.

| sorin a răspuns:

Hai ca ti ai spart capu cu intrebarea asta, cum sa porneasca mai, doamne loloi

| VladDu a răspuns:

Pai daca e diesel si nare benzina pornestehee hee

| andi a răspuns:

Da, doar impinsa, sau tractata. sau la vale...nu are cum sa mai porneasca daca nu are combustibil. poate doar daca e vreun model electric sau cu panouri solarewinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu.

| mircea a răspuns:

Nu prea...

| florentina_2607 a răspuns:

Porneste, daca functioneaza cu motorina

| borsec a răspuns:

Da mai porneste dar nu te tine mai mult de jumate de ora.

| Annitu a răspuns:

Logik ca nu

| cotzobel a răspuns:

Nu porneste fara benzina...incearca sa faci in asa fel incat sa nu ramana rezervorul golhappy

cami
| cami a răspuns:

Daca inteleg eu bine intrebarea ta, tu te referi doar atat, la pornire. porneste, fiindca o ~alimenteaza~ bateria, insa nu are cum sa mearga, fiindca nu are cu ce.

| anonim a răspuns:

@zazu, cum poti sa spui asemenea lucru? unde ai auzit tu, mai, ca masina merge cu vapori de benzina? si unde mai pui si 4 km.am impresia ca pana la urma, aici, se va inventa si perpetum mobile. sper, pentru binele planetei.inceputul este facut, deja.asteptam continuarea.big grinbig grinbig grintongue

| dicarmencitta1957 a răspuns:

O masina fara combustibil nu merge, de aceea se spune" pana prostului''

| Sofer a răspuns:

Nu, nu mai porneste decat atunci cand bagi benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate porni doar cu vaporii de benzina din rezervor, o ambalezi la maxim, nu dai drumul la pedala deloc si te mai duce vreo 4 km, pana la benzinaria cea mai apropiata. experienta proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis, lasa presupunerile, e o metoda de urgenta. iar in cazul meu a functionat.

| tump a răspuns:

Nu! trerbuie sa o umplii!