| maradona10 a întrebat:

Masinile diesel conduse zilnic pentru perioade scurte de timp 10-15 min au probleme in viitor?

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu... mai degraba felul in care o intretii.

| Mad1 a răspuns:

Da. Se conduc de regula in afara orasului, turate pe la 2.5 3 000. In oras o obosesti nu o poti conduce asa si se infunda. Plus ca piese sunt mai scumpe decat la benzina si nu cred ca nu este oras in care nu sunt gropi. Deci v.a trebui sa schimbi si piese. Nu este rentabil.

| Frank51 a răspuns:

Oricarei masini ii scade fiabilitatea daca este condusa asa. Din pacate la diesel in special, pentru ca are dpf si la turatii mici pe perioade lungi se infunda. Pentru oras, distante mici, este recomandat un motor aspirat mic, 1.4 sau 1.6.

| NLS a răspuns:

La 15 min și circa 13-14km, nu, dar la sub 10, da

| maradona10 explică (pentru NLS):

Nu o conduc in oras si oricum nu as merge cu ea subturata ii face rau si oricum o data pe saptamana ies cu ea mai mult timp sa ii dau putin de lucru happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, cel putin cu EGR-ul.
Am patit-o.
Si turbina mai cedeaza repede, datorita ungerii insuficiente, cat timp uleiul e rece (gros).

| mgtow a răspuns:

Da, se infunda mai usor filtru de particule, mai ales la viteze scazute prin oras. EGR si injectoarele nu scapa nici ele de blestem