| RB26DETT a întrebat:

Mergeam in localitate cu 57 kmh si m-a surprins un mcv care venea din sens invers, politistul din dreapta tinea mana pe aparatul radar, imi va veni sau nu amenda acasa?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Constituie contraventie depasirea vitezei maxime admise cu cel putin 10 km/h; daca limita pe acel sector era 50, atunci nu are de ce sa te amendeze. In plus, viteza indicata la bord este mai mare decat viteza reala, poti verifica asta simplu, folosind un GPS.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, mai ales ca nu spui care era limita maxima de viteza in localitatea respectiva, putea sa fie si de 70 de km/h.
In orice caz nu cred ca o sa fii amendat, toate masinile sunt astfel facute incat viteza indicata sa fie mai mare decat viteza reala si, in plus, exista o marja de eroare de cativa km a aparatului radar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti va veni nicio amenda pentru ca in principiu nu are de ce.

cei 57 aratati de km tau erau in realitate 52-53 pentru ca nicio masina nu arata km exacti.

in plus exista o abatere de la 9km de care se tine cont la radar asa ca pana al 59km/h nu te opreste nimeni