| anonim_4396 a întrebat:

Merita cumpararea unei masini second-hand din Germania, de 7 ani, BMW de exemplu, la 20.000 euro, in locul unei masini noi la acelasi pret?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Piata face pretul, iar preturile sunt pe merit.
Nu prea exista masini care sa nu "merite" valoarea pe care i-o acorda piata. Exista doar 'mokazii', si masini supraevaluate, dar astea sunt cazuri particulare.
Deci, intrebarea probabil e "mi se potriveste o masina noua dar banala, sau un premium second?".
Iar raspunsul tine mult de tine. O masina premium rulata, in primul rand e o sansa mare de paguba la cumparare, din cauza samsarilor priceputi in a ascunde problemele si istoricul masinilor.
Dupa ce ai cumparat o masina premium (buna/rea, cum o fi), trebuie sa ai o retea de service in care sa poti avea incredere, si sa-ti permit toate costurile intretinerii, si reparatiei, unde va fi cazul.
Deci, poate un Opel Astra 1.4 benzina nou, ar fi mai potrivit pentru cineva fara relatii in domeniul service-urilor auto, decat un BMW 520i, cu 300. 000km si vreo doua interventii ciobanesti (anulare nu-stiu-ce, soft de cartier si piese nepotrivite din dezmembrari, care iti aduna erori la fiecare km parcurs).

| Începătorul988 a răspuns:

Nu, nu merita sa cumperi o masina second hand in locul uneia de pa banda.
In primul rand, ai maxim 10km la ceea de pe banda, ai asigurare pana la o anumita suma de km.
Stii ca numai stai cu griji ca v-or scoate masinile vechi de x ani din circulatie.
Si alta e satisfactia cand dai folia jos din masina.

| Alex07892 a răspuns:

Depinde care e masina noua si plus eu iti recomand mercedes, nu o sa tina nici bmw nici audi cat o sa tina ala. Daca e diesel duce peste 1000.000 km

| Începătorul988 a răspuns (pentru Alex07892):

Si un motor pe benzina poate duce 1, 000, 000km. Depinde cat a fost de intretinut.