| PlusZero a întrebat:

Mi-am cumparat de 3 saptamani un a4 din 2008 cu jante pe 18, acum am cautat anvelope si totusi am zis sa arunc o privire peste cartea de identitate a masinii sa vad ce jante mai pot pune si acolo am gasit doar R16.

Intrebarea e: Unde gasesc sau cum aflu daca jantele pe 18 care le am acum sunt omologate?

Am verificat si in certificatul de inmatriculare si nu scrie nimic.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă în C.I.V. și pe talon ai doar anvelope de 16 trecute, va trebui să-ți schimbi jantele de pe mașină - la orice control în trafic ți se poate lua talonul și plăcuțele de înmatriculare. După care trebuie să mergi la RAR să îți dea o adeverință prin care să ateste că ți-ai pus mașina la punct.
Și nu cred că merită...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la RAR pentru a adauga dimensiuni optionale, si probabil se rezolva.
La Passat b5 diesel, din 1999, s-au putut pune dimensiuni pe 18", dar dupa o discutie mai lunga laughing

| OldSoul a răspuns:

Uita-te mai atent in cartea masinii, undeva, spre sfarsit, ai o sectiune cu precizari, vezi daca nu ai acolo scris "alte anvelope".
Daca nu ai scris, sau nu ai trecute anvelopele pe 18, vei fi nevoit, fie sa renunti la ele, fie sa faci o vizita la reprezentata Audi pentru a procura o dovada cu toate dimensiunele de anvelope puse pe modelul tau din fabrica, iar cu aceea dovada, vei merge la rar pentru adaugarea celorlalte dimensiuni in cartea masinii.

| PlusZero explică (pentru OldSoul):

ALTE ANVELOPE: 235/45 R17 93W

Asta scrie

| OldSoul a răspuns (pentru PlusZero):

Exact cum credeam, ți-au trecut dimensiunile standard. Dacă vrei sa ți le treacă și cele pe 18 trebuie sa faci cum am spus mai sus.

| Începătorul988 a răspuns:

Le omologhezi la RAR, nu e scump.