| LVLevel a întrebat:

Mi am schimbat franele pe disc la bicicleta si acum merge franata. Cred ca placutele sunt noi si ating discul. Am auzit ca daca merg cu ea 1km. nu mai merge franata, dar nu merge. Pot cumva sa maresc distanta dintre placute pentru a nu mai atinge discul decat atunci cand pun frana? Va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ai un imbus sau un torx undeva langa placuta nu e chiar etrier la bicicleta ma rog si acolo il slabesti si se modifica distanta fara absolut nici o problema. Faza cu mergi cu ea asa un km este cea mai mare prostie doar tocesti discul altceva nu se intampla!

| 9gygy a răspuns:

Da, poti. Pe etrier, in partea dispre roata e o piulta care se desface cu un imbus de 5 parca. Invarte de el spre stanga si se egaleaza distanta placutelor fata de disc. Spor.

| alexhino a răspuns:

Ba frate nu e de la asta! Tu cand ai schimbat discurile a trebuit sa dai jos roata nu? Atunci problema e din cauza ca nu ai centrat rotile cum trebuuie daca nu-s centrate asa se intampla! Bafta!