| KaPy2 a întrebat:

Am si eu un scuter malaguti f12 si azi s-a dus placutele de frana,am pus altele si nu se indeparteaza dupa disc, adica merge scuteru infranat merg ce merg si se incinge discul nu pot pune degetul pe el ca ma frige, ce sa fie de vina?, ianinte nu aveam probleme dau funda!

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Daca ai montat corect placutele, trebuie aerisita frana.

| KaPy2 explică (pentru a1doru):

Deci sta prea presat lichidu de frana?

| a1doru a răspuns (pentru KaPy2):

Avand aer in instalatie nu lasa pistonasul sa se retraga cat trebuie si din cauza asta raman placutele putin blocate.

| dru1darius a răspuns (pentru a1doru):

Tu daca schimbi plancutele, aerisesti frana?
pe unde intra aerul in sistem, prin simplu schimb de placute,
omule cred ca esti ceva pustan,
dupa tine daca placutele infraneaza roata, nu ar putea fi pistonasele de frana corodate, blocate, oare?

| a1doru a răspuns (pentru dru1darius):

Asa e fraiere, sunt si eu un taran cu 45 de ani de mecanica la activ.rolling on the floor

| dru1darius a răspuns (pentru a1doru):

Se vede ca esti mecanic, si fraieri is ''clienti tai''