| bogdanel67 a întrebat:

Mi sa confiscat certificatul la masina si mia dat dovada ca mai pot umbla 15 zile si mi sa expirat o mai pot prelungi, si unde?(Sunt din jud. Bacau)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de ce ti-a fost retinut certificatul de inmatriculare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"(4) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare si placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii incetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, in conditiile prevazute in regulament."
In cele 15 zile trebuia sa prezinti dovada ceruta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai poti prelungi, trebuie sa faci dovada reparatiilor sa iti recuperezi certificatul

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu o mai poti prelungii, acea perioada de 15 zile este disponibila pentru a remedia defectiunile constatate.
Dupa ce le-ai remediat, mergi cu dovada la sectia de politie pentru a-ti inapoia certificatul.